Kuchyne
Kuchyne

Poradenstvo zdarma

Naši profesionáli vám ochotne poradia pri plánovaní kuchyne..

Dohodnúť termín

Napíšte nám!

Tešíme sa na vaše otázky, požiadavky alebo návrhy.
Odošlite ich na: [email protected]

Poslať správu

Máte ešte otázky??

Stačí nám zavolať: +421 2 573 53 634
Sme tu pre vás od pondelka do piatku od 9:00 do 18:00.

+421 2 573 53 634

Odstráňte škvrny od hrdze

V kuchyni je množstvo prvkov vyrobených z materiálov, ktoré môžu vytvárať škvrny od hrdze. Patria medzi ne najmä kovy ako chróm a nehrdzavejúca oceľ, z ktorých sa vyrábajú elektrické spotrebiče, riad a príbory. Varenie vytvára vlhkosť, čo v kuchyni spôsobuje hrdzu a v priebehu času môže nechať nevkusné škvrny na kuchynských spotrebičoch, riadoch a príboroch. Ako môžete hrdzu čo najlepšie odstrániť alebo sa jej dokonca úplne vyhnúť?

 

Odstráňte škvrny od hrdze a vyhnite sa im - užitočné rady

 

Ako sa tvoria hrdzavé fľaky?

 

V kuchyni sa často tvoria škvrny na príboroch, hrncoch a iných kovových kuchynských náradiach. Obzvlášť nepríjemné sú červenohnedé škvrny na vašich príboroch, ktoré chcete použiť na jedenie s rodinou alebo pri zvláštnych príležitostiach.

Nepekné škvrny sú spôsobené tvorbou hrdze v kuchyni alebo na zariadeniach, ktoré pracujú s vodou. Sú spôsobené jemnými železnými čiastočkami, ktoré obrusujú kovové povrchy a oxidáciou kyslíka v spojení s vodou. Usádzajú sa na rôznych povrchoch a spôsobujú typické červeno-hnedé hrdzavé škvrny.

Najmä predmety, ktoré boli v umývačke riadu sú znovu a znovu hrdzavé. To platí hlavne pre:

- Hrnce a panvice s nerezovými skrutkami

- Umývateľné nádoby s poškodeným plastovým povlakom a tým aj hrdzavými kovovým povrchom

- Nože a kuchynské spotrebiče, ktoré nie sú určené pre umývačky riadu 

 

Namiesto toho, aby ste ju museli odstraňovať, vzniku hrdze môžete zabrániť. Do umývačky riadu nedávajte oplachovať položky, ktoré sú náchylné na hrdzavenie. 

Dôležité je tiež vysušiť kovové predmety, akonáhle sa ukončí proces umývania riadu. Ak ich nemôžete okamžite vybrať, odporúča sa na umývačke riadu otvoriť dvierka.

 

Ako odstrániť škvrny čo najjednoduchšie?

 

Najlepší spôsob odstránenia škvŕn od hrdze je ihneď po ich vytvorení. Sú stále len povrchové a neprenikli do materiálu. Ak vykladáte príbory a hrnce z umývačky riadu, a objavíte nevzhľadné škvrny, okamžite ich odstráňte. Funguje to napríklad aj tak, že riad jednoducho prudko pretriete kuchynskou utierkou. Jednoduchšie fungujú špeciálne odstraňovače hrdze, ktoré kúpite v špecializovanom obchode.

Tip: Špeciálne čistiace prostriedky sú k dispozícii pre rôzne povrchy. Uistite sa, že nepoužívate odstraňovač vzduchových škvŕn pre príbory a riad. Ak ide o strieborné príbory, odporúčame použiť čistič na striebro.

 

Domáce prostriedky na čistenie hrdze

 

Rovnako ako pri mnohých iných problémoch v domácnosti, aj na odstránenie hrdzavých škvŕn sú k dispozícii domáce prostriedky. Jedným z nich je Cola-Cola. Obsahuje v sebe kyselinu fosforečnú, ktorá premieňa oxid železitý na fosforečnan železa. Tento domáci prostriedok by mal navyše na ošetrenej ploche vytvoriť ochrannú vrstvu, aby bola chránená proti opätovnej korózii.

 

Pokyny:

→ Položte príbory a iné predmety na niekoľko hodín do nádoby s Coca-colou, aby sa umožnil účinok domáceho prostriedku.
→ Pre väčšie predmety ako sú hrnce alebo panvice, jednoducho do Coca-coly namočte látku a priložte ju na postihnuté miesta.
→ Pre pekný lesk ošetrovaný predmet ešte vyleštite hliníkovou fóliou.

 

Ďalšou možnosťou je odstrániť škvrny od hrdze zmesou octu a oleja. Tento domáci prostriedok by ste nemali používať na povrchy, ktoré sú citlivé na kyselinu, napríklad prírodný kameň.

Aplikujte zmes octu a oleja rovnako ako Coca-colu. To platí aj pre iné domáce prostriedky, ako je citrónová šťava, kyselina citrónová alebo kyselina vínna.