Kuchyne
Kuchyne

Poradenstvo zdarma

Naši profesionáli vám ochotne poradia pri plánovaní kuchyne..

Dohodnúť termín

Napíšte nám!

Tešíme sa na vaše otázky, požiadavky alebo návrhy.
Odošlite ich na: [email protected]

Poslať správu

Máte ešte otázky??

Stačí nám zavolať: +421 2 573 53 634
Sme tu pre vás od pondelka do piatku od 9:00 do 18:00.

+421 2 573 53 634

Vyčistite si odsávač pary

V kuchyni má digestor dôležitu úlohu: odsáva pary, ktoré vznikajú pri varení a filtruje tuky a pachy zo vzduchu. Aby túto úlohu vykonával efektívne, odporúčame ho pravidelne čistiť. Ako to urobiť rýchlo a jednoducho, vysvetľujeme v našej príručke.

 

Čistenie odsávača pary - prečo je to potrebné?

 

Prečo je čistenie dôležité?

 

Pri pečení sa nielenže vytvára teplo a vlhkosť, ale do ovzdušia sa dostávajú aj tuky. Ak  ich neodsaje digestor, môžu sa rozšíriť a usadiť na skriniach a kuchynských spotrebičoch v celej kuchyni. Digestor vedie nasávaný vzduch cez špeciálny filter, ktorý odfiltruje príslušné častice a čistí vzduch. Ako vduch pokračuje ďalej, záleží od režimu prevádzky odsávača pár. Ak ide o model komínového digestora, vzduch je vedený cez potrubný systém von z domu/bytu. Ak váš spotrebič pracuje s cirkulujúcim vzduchom, je vedený cez zápachový filter vyrobený z aktívneho uhlia a následne sa vráti do kuchynského priestoru. Okrem toho sú k dispozícii tzv. hybridné digestory, kde si môžete vybrať medzi týmito dvoma režimami.

V dôsledku prevádzky sa tukový filter znečisťuje, takže v určitom momente už viac neabsorbuje mastnotu a neplní svoju funkciu. Ak varíte často, je vhodné čistiť odsávač pár každé tri až štyri týždne. Čím čistejší je filter, tým menej tuku sa rozšíri v kuchyni. Najmä v prípade otvorených kuchýň je dôležité, aby sa nábytok v jedálni a obývačke neznečisťoval.

Čistenie tukového filtra je dôležité aj kvôli nebezpečenstvu požiaru, ktorý nadmerne nasýtený filter predstavuje.

 

Ako funguje čistenie odsávača pár?

  

 → Ako prvý odstráňte zo zariadenia tukový filter a na istý čas ho ponorte do teplej vody s čistiacim prostriedkom na rozpúšťanie mastnoty.

→ Potom ho očistite čistiacou kefou a dôkladne odstráňte nečistoty.

→ Alternatívne môžete tento filter, ktorý je zvyčajne vyrobený z kovu, vyčistiť aj v  umývačke riadu. Ak je veľmi znečistený, vyberte program s vysokou teplotou.

→ Taktiež by ste mali pravidelne meniť zápachový filter. Skladá sa z granúl s aktívnym uhlím a nemôžete ho preto bežne čistiť. Musí byť znovu zakúpený ako príslušenstvo k digestoru. Skôr než nový filter vložíte do digestora, opatrne ním zatraste, aby sa granule voľne rozplynuli. 

→ Ak čistíte filter odsávača, mali by ste vyčistiť samotný spotrebič. Utrite kryt a vyčistite oblasť okolo filtra jemnou handričkou a zmesou pracieho prostriedku a vody.

→ Ak je odsávač hybridnou jednotkou, pravidelne meňte tukový filter aj filter s aktívnym uhlím. V závislosti od toho ako často používate režim recirkulácie.

→ Niektoré prístroje majú signalizačné svetielko, ktoré vám oznámi nutnosť výmeny filtra. Časový interval je zvyčajne nastavený na 120 prevádzkových hodín. Odborníci vo všeobecnosti odporúčajú, aby sa filter menil každých 12 týždňov bez ohľadu na výstražné znamenie. 

 

Čistenie inovatívnych zariadení

 

Technický pokrok umožňuje v kuchyni stále inovatívnejšie zariadenia. Na trhu sú odsávače, ktoré pracujú bez filtrov. Namiesto toho používajú tzv. odstredivé oddeľovanie tuku z výparov pri varení.

 

Ako to funguje:

→ Nasávaný vzduch je urýchľovaný odstredivou silou.

→ Vďaka rýchlosti sa mastnota vylučuje a usadzuje v špeciálnych odkvapkávačoch.

→ Tieto musia byť pravidelne vyprázdňované a samozrejme vyčistené, aby sa mohla mastnota opäť zbierať.