Kuchyne
Kuchyne

Poradenstvo zdarma

Naši profesionáli vám ochotne poradia pri plánovaní kuchyne..

Dohodnúť termín

Napíšte nám!

Tešíme sa na vaše otázky, požiadavky alebo návrhy.
Odošlite ich na: kuchyne.online@moebelix.sk

Poslať správu

Máte ešte otázky??

Stačí nám zavolať: +421 2 573 53 634
Sme tu pre vás od pondelka do piatku od 9:00 do 18:00.

+421 2 573 53 634

Pracovná doska zo žule

Veľa ľudí sníva o pracovnej doske zo žuly, pretože tento kameň vyzerá ušľachtilo a ponúka mnoho výhod, ktoré uľahčujú prácu v kuchyni. Pripravovať jedlo môžete priamo na jej povrchu a ľahko ju vyčistíte. Žulové pracovné dosky existujú v rôznych farbách a vzoroch, takže ich môžete dobre prispôsobiť dizajnu kuchyne. Okrem prírodného kameňa máte možnosť zvoliť si aj imitácie s množstvom variánt. Tie sú cenovo dostupnejšie a ľahšie sa udržujú.

Prírodný kameň vo vašej kuchyni

 

Rozdiel medzi umelým a prírodným kameňom

 

Žula je materiál, ktorý by si prial vo svojej kuchyni takmer každý. Mnohí však musia pri plánovaní kuchyne hľadať alternatívy, pretože žulová pracovná doska je drahá a často prevyšuje rozpočet. Pre menej náročných existujú umelé imitácie kameňa. Sú to zvyčajne lamináty, ktoré majú dekoratívnu vrstvu v podobe kameňa alebo žuly. Ide o pevne stlačené nosné vrstvy, zvyčajne vybavené ochrannou vrstvou proti vlhkosti, nečistotám a poškriabaniu. Okrem výhodnej ceny umožňujú tieto imitácie širokú škálu vzorov v žulovom vzhľade.

Okrem toho je kompozitný kameň alternatívou k prírodnej žulovej doske. Pozostáva z reálneho drveného kameňa a kompozitného materiálu. Rovnako ako laminát, má jednotný kameň, ale je vo vyššej cenovej kategórii.

 

Výhody a nevýhody prírodnej žuly

 

Výhody:

 + Kvalitný vzhľad

+ Jedinečný vzhľad každej žulovej dosky

+ Zvyčajne veľmi hladký povrch

+ Hygienická

+ Nie je citlivá na vlhkosť, rezy, škrabance, ani škvrny

+ Odolná voči teplu

+ Odolná vďaka vysokému stupňu tvrdosti

+ Veľké spektrum farieb 

 

Nevýhody:

- Vyššia cena

- Vysoká hmotnosť

- Ťažko sa rozrezáva

- Krehký materiál, riziko poškodenia

- V prípade poškodenia je potrebná drahá oprava

- Špeciálne čistenie alebo starostlivosť s tesniacimi prostriedkami, aby sa dosiahol lesk

- Citlivosť na kyseliny, oleje, niektoré čistiace prostriedky 

 

Návrhy imitácií pracovných dosiek vo vzhľade žuly

 

Pri výbere kuchynskej dosky v žulovom vzhľade máte široké možnosti. Zapadne tamer do každého štýlu kuchyne, pretože kameň je dostupný v mnohých vzoroch a farbách. 

Odborníci vám radi odporučia pracovnú dosku v žulovom vzhľade hlavne do modernej kuchyne. Rokmi a skúsenosťami overená klasika je kombinácia bielej kuchynskej linky a čiernej pracovnej dosky.

Žulu môžete použiť aj ako zástenu. Týmto spôsobom získate ideálnu ochranu proti striekajúcej vode a zároveň mimoriadny vzhľad.  

Tip: Pracovné dosky v imitácii žuly sú všestrannejšie ako dosky vyrobené z prírodného kameňa. Sú ľahšie, a preto sa flexibilnejšie upevňujú v kuchyni. Môžete do nich aj vŕtať a rezať. Nevýhodou je, že imitácie žulových pracovných dosiek sú menej pevné a môžu sa zlomiť. K dispozícii sú všestranné vzory, ktoré majú modernejší vzhľad a znižujú masívny efekt kameňa.

 

Objavte kuchynské dosky v žulovom vzhľade