Kuchyne
Kuchyne

Poradenstvo zdarma

Naši profesionáli vám ochotne poradia pri plánovaní kuchyne..

Dohodnúť termín

Napíšte nám!

Tešíme sa na vaše otázky, požiadavky alebo návrhy.
Odošlite ich na: kuchyne.online@moebelix.sk

Poslať správu

Máte ešte otázky??

Stačí nám zavolať: +421 2 573 53 634
Sme tu pre vás od pondelka do piatku od 9:00 do 18:00.

+421 2 573 53 634

Kuchyne vo vidieckom štýle

Výraz vidiek alebo dedina nám väčšinou pripomína drevo, rezbárske umenie našich predkov, pohodu a kľud. Vidiek je tiež spájaný s rodinou a pokojným životom. Kuchyne vo vidieckom štýle nemajú však len nostalgický charakter. Tento štýl je natoľko populárny, že sa z neho dokonca vyvinuli rôzne varianty. Čo musíte brať do úvahy pri plánovaní kuchyne v tomto štýle?

Útulná kuchyňa s vidieckou atmosférou

 

Charakteristika:

 

Pre kuchyne vo vidieckom štýle je charakteristická prírodná, neformálna charizma. Vyžarujú pohodlie a príjemnú atmosféru. Charakteristickými prvkami sú hravosť,  zmysel pre detail. Nábytok je obvykle veľmi prepracovaný, s vysústruženými nôžkami a profilovanými čelami. Okrem toho sú vidiecke kuchyne často navrhnuté z masívneho dreva, alebo majú aspoň veľa drevených prvkov.

 

Najčastejšie elementy:

 

Prírodné materiály, napr. drevo, ratan, kameň 

Jemné farby, napr. biela, krémová a zemité tóny

Vyrezávené skrinky a iné drevené dekorácie

 • Zdanlivo opotrebovaný povrch

   

  Varianty vidieckého štýlu

   

  Tento štýl nábytku je populárny po celom svete, ale neskôr sa vyvynuli rôzne prúdy. Je to čiastočne spôsobené tým, že tento štýl je inšpirovaný prírodou, a tak preberá prvky typické pre konkrétnu krajinu. Kuchyne v tomto štýle sú preto vhodné, ak chcete, aby ste sa doma cítili stále ako na dovolenke. Časté sú aj prvky, ktoré sú charakteristické pre daný región. 

   

 • - Stredomorský štýl
 • Toskánsko alebo Provence sú zdrojom inšpirácie v stredomorskom vidieckom štýle. Aby ste túto verziu mohli realizovať pri plánovaní kuchyne, mali by ste sa rozhodnúť pre teplé, slnečné farby, ako je žltá, oranžová a červená. Aby použité farby veľmi nekričali, použite radšej pastelové tóny, ktoré sú tou správnou voľbou. S terakotovými nádobami a košíčkami z prútia, budete zdôrazňovať vzhľad stredomorskej kuchyne.

 

 • - Škandinávsky štýl

Tento variant vidieckeho štýlu odráža jednoduchosť severoeurópskeho životného štýlu, rovnako ako nedotknutú prírodu Škandinávie. Dominantnou farbou je biela, ako aj mäkké modré a sivé tóny. Prostredníctvom spomínaných elementov a námorných prvkov sa vyjadruje spojenie s morom. Charakteristické pre škandinávske kuchyne sú predné skrinky s výplňami, rámami a ďalšími dekoráciami. Jednoduché povrchy sa tiež hodia veľmi dobre, takže kuchyne majú minimalistický vzhľad a vyzerajú moderne.

 

 • - Britský alebo cottage štýl

Prírodný kameň, tmavé drevo a tradičné farby, ako zelená, tmavo červená a tmavomodrá sú charakteristické pre tento štýl. Rovnako ako britské chaty, zariadenie je vo všeobecnosti veľmi rustikálne. Aby bol tento dojem priateľskejší a ľahší, dizajnové prvky sú kombinované s bielymi a predovšetkým pastelovými odtieňmi, ako sú ružová, krémová a svetlomodrá.

 

 • - Americký štýl

Spája sa s vybavením sídiel v Hamptone a na americkom pobreží. Námorné farby, ako biela, svetlomodrá a krémová sú preto charakteristické. Môžu byť kombinované s červenou farbou a výraznými materiálmi, ako je tmavé drevo a koža. Chcete, aby kuchyňa vyzerala autenticky, v štýle vidieckeho domu? Potom kombinujte kuchynský nábytok s pletenými prvkami, ako aj s prírodnými tkaninami - bavlnou a ľanom.

 

 • - Moderný štýl

Ak chcete modernú kuchyňu, ale aj vidiecký štýl, môžete kombinovať oboje. Pre takúto kombináciu sú prítomné menej nápadné prvky. To napríklad znamená, že kuchynský nábytok vo vidieckom štýle je síce zdobený, ale v jednoduchej forme. Okrem toho môžete kombinovať moderné prvky a prvky špecifické pre jednotlivé krajiny. 

 

Napríklad:

- Kuchyňa v bielej farbe s drevenými detailmi

 • - S vysokým leskom, šedými prvkami a s kontrastnými dreveným dvierkami

 • - Skombinujte drevený kuchynský stôl a minimalistickými konzolovými stoličkami s prvkami z nehrdzavejúcej ocele a bielej textílie

 • - Štýlová pracovná plocha v betónovom vzhľade urobí kuchyňu modernou

   

  Ako môžete svoju kuchyňu urobiť autentickou?

   

 • Aby mala kuchyňa ten správny nádych, je dôležitá voľba farby steny a podlahovej krytiny. Opäť platí, že prírodné materiály ako drevo, kameň a korok sú pre podlahu ideálne. Rozhodnutie závisí v konečnom dôsledku na tom, ktorý štýl chcete implementovať. 

  Napríklad:

-> Stredomorský: Terrakotta a keramické dlaždice

 • -> Škandinávsky: Drevené dosky v bielej farbe, biela

 • -> Britský cottage štýl: Tmavé drevo (napr. čerešňa, orech, robinia), kamenné a keramické dlaždice

 • -> Americký: Drevené dosky, korok, dlaždice v optickej šachovnici

 • -> Moderný: Betónová podlaha, hladká podlaha

   

  Tip: Ak chcete podlahu nenáročnú na údržbu, môžete sa rozhodnúť pre umelo vyrobené materiály, ako napríklad vinyl. Výrobné techniky sú teraz sofistikované, vyzerajú autenticky a sú k dispozícii vo všetkých možných prevedeniach.

  Otázku, aká farba steny zodpovedá vidieckej kuchyni, je možné zodpovedať s ohľadom na konkrétny štýl. Vo všeobecnosti sú vhodné všetky zemité tóny, pretože pripomínajú spojenie s prírodou. Okrem toho, s drevenou alebo bielou kuchyňou vyzerajú veľmi harmonicky.

 •  

  Iné farby a nápady:

   

Farba

Biela

 

 

 

Žltá

 

 

 

Oranžová

 

 

Svetlomodrá

 

 

 

Zelená

 

Pasuje k

Drevené kuchyne

Tmavé skrinky

 

 

Kuchynský nábytok v bielej farbe

Skrinky v šedej, krémovej alebo
v tmavých farbách dreva

 

Kuchyne vo vidieckom štýle v bielej
a iných svetlých farbách,
svetlé drevo

 

Kuchyne v šedej, bielej, krémovej,
so vzhľadom dreva 

 

 

Kuchynský nábytok v 
v bielej, šedej, krémovej

 

Vidiecky štýl

Moderný

Škandinávsky

Americký

 

Stredomorský

Britský

 

 

Stredomorský

 

 

Moderný

Škandinávsky

Americký

 

Moderný

Britský

Vďaka svojmu domácemu charakteru môžete nechať svoju kreativitu pri plánovaní kuchyne pracovať na plné obrátky a hrať sa s materiálmi a farbami. Prineste do vašej novej kuchyne svoj vkus a nechajte pracovať aj prirodzené prvky vidieckého štýlu, vďaka ktorému je tento štýl známy a milovaný.