Kuchyne
Kuchyne

Poradenstvo zdarma

Naši profesionáli vám ochotne poradia pri plánovaní kuchyne..

Dohodnúť termín

Napíšte nám!

Tešíme sa na vaše otázky, požiadavky alebo návrhy.
Odošlite ich na: [email protected]

Poslať správu

Máte ešte otázky??

Stačí nám zavolať: +421 2 573 53 634
Sme tu pre vás od pondelka do piatku od 9:00 do 18:00.

+421 2 573 53 634

Otvorené kuchyne

Otvorená kuchyňa pôsobí vždy moderne, pretože plynulý prechod medzi rôznymi oblasťami života je neustále v móde. Obľúbenosť otvoreného dizajnu bývalých samostatných priestorov je spôsobená voľným životným štýlom. 

Otvorená kuchyňa: funkcie, výhody a nevýhody 

 

Čo charakterizuje otvorenú kuchyňu?

 

Vo väčšine prípadov je kuchyňa uzavretý priestor. V otvorenej kuchyni je nábytok usporiadaný tak, aby bol priestor optimálne využitý a vaša práca efektívna. Docielite to pomocou zabudovanej kuchyne, ktorá môže byť prispôsobená individuálnym potrebám. Ak nie sú oblasti varenia, stravovania a bývania oddelené, otvárajú sa vám nové možnosti na využitie času a štruktúru vášho života.

 

Príklady využitia otvorenej kuchyne:

- Veľké rodinné podujatia

- Tvorivé varenie na detských oslavách

- Večere s priateľmi

- Spoločné pečenie (rodina, priatelia, deti...atď.)

 

Čo zvážiť pri realizácii otvorenej kuchyne

 

Mali by ste sa rozhodnúť, či chcete integrovať jedáleň, alebo či by otvorená kuchyňa mala mať prechod do obývacej izby. Prvý variant by sa dal označiť ako obývacia kuchyňa a bol populárny už pred druhou svetovou vojnou. Výhoda otvoreného priestoru je dostatok miesta a flexibilnejšie možnosti rozmiestnenia nábytku.  

 

Prepojením funkcií bývania, jedenia a varenia v domácnosti získate viac miesta a dosiahnete silný priestorový dojem. Taktiež veľké okná presvetľujú miestnosti a prepájajú interiér s exteriérom. Je prirodzené, že sa cítime príjemnejšie, ak môžeme prejsť pohľadom cez celú miestnosť až po otvorené priestranstvá za oknom.

 

Je však dôležité, aby ste tieto tri oblasti života zorganizovali zmysluplne a nekomplikovali si fungovanie v domácnosti. Najjednoduchšie je samozrejme plánovanie otvorenej kuchyne už pri stavbe alebo renovácii domu. Pôdorys, prispôsobený daným podmienkam, tak priamo zohladňuje nutné pripojenia a rozvody.

  

Ďalšie rady pri plánovaní:

- Čím jednoduchšie si svoju otvorenú kuchyňu naplánujete, tým bude celkový dojem pokojnejší a usporiadanejší.

 

- Jednoduché čelá kuchynských skriniek a čo najmenej zmien prinášajú väčšiu užitočnosť. Jedna veľká zásuvka je preto vhodnejšia ako viacero malých. Takisto sú vhodnejšie vnútorné zásuvky, ktoré neviditeľne zmiznú za dvierkami.

 

- Dizajn kuchynských spotrebičov by mal byť obmedzený a súčasne ušľachtilý (napríklad tmavé sklo, nehrdzavejúca oceľ).

 

- Pri elektrických spotrebičoch sa rozhodnite pre tiché a výkonné spotrebiče, aby kuchyňa mala vôňu menej rozptýlenú a znížila sa hladina hluku. 

 

Inšpirujte sa:

 

Ak hľadáte nápady na dizajn pre otvorenú kuchyňu, rôzne formy kuchynských liniek môžu byť pre vás východiskom.

  1. Tvar L: Vďaka ich tvaru je možné realizovať kuchynský ostrovček: Umiestnite rohovú kuchyňu tak, že jedna strana stojí proti stene a druhá vyčnieva do miestnosti. 
  2. Tvar U: Táto kuchynská forma je uzavretou jednotkou, takže otvorená kuchyňa môže byť vizuálne oddelená od jedálne a obývacieho priestoru.
  3. Tvar písmena G: Je podobná ako v tvare U, a preto majú mnoho spoločných výhod. Táto priestranná kuchyňa však potrebuje dostatok miesta, aby ste sa mohli voľne pohybovať.
  4. Kuchyňa s ostrovčekom: Ponúka dostatok voľnosti pohybu a môže sa kombinovať individuálne s inými typmi kuchýň, napr. tvary L a U. Ak chcete čo najlepšie využiť ostrovček, potrebujete voľnosť pohybu.

 

Pri zostavovaní otvorenej kuchyne by ste mali tiež vytvoriť prechody do ostatných miestnostií, aby ste spojili varenie, jedáleň a obývaciu izbu.

 

Tipy:

 

- Používajte nábytok podobný ako v obývacej izbe.

- Všetok nábytok laďte do podobného dizajnu.

- Štýl vybavenia by mal byť rovnaký pre všetky miestnosti, aby vytvoril harmonický celkový obraz. Voľba štýlu je na vás (vidiecky štýl, moderný...).

 

Aj keď rôzne priestory v otvorenej kuchyni nie sú oddelené, môžete ich opticky rozdeliť napríklad rôznymi farbami stien. Bar alebo ostrovček môže oddeľovať obývaciu izbu od jedálne a otvorenej kuchyne. 

 

Výhody a nevýhody otvorených kuchýň

 

Výhody

+ Voľnosť

+ Spoločenský priestor

+ Moderný vzhľad

+ Kuchyňa ako stredobod domácnosti

+ Vhodná pre rodiny

 

Nevýhody

- Kuchynské výpary sa môžu dostať do všetkých miestností

- Musí byť udržiavanejšia ako uzatvorená kuchyňa

- Nebudete variť osamote

- Kuchynské spotrebiče môžu rušiť činnosť v ostatných miestnostiach

 

Záver

→ Či je pre vás otvorená kuchyňa vhodná, musíte uvážiť podľa vašich osobných preferencií a potrieb. Okrem toho so správnym vybavením a premysleným dizajnom je možné dosiahnuť kompromisy.

Objavte otvorené kuchyne