Kuchyne
Kuchyne

Poradenstvo zdarma

Naši profesionáli vám ochotne poradia pri plánovaní kuchyne..

Dohodnúť termín

Napíšte nám!

Tešíme sa na vaše otázky, požiadavky alebo návrhy.
Odošlite ich na: [email protected]

Poslať správu

Máte ešte otázky??

Stačí nám zavolať: +421 2 573 53 634
Sme tu pre vás od pondelka do piatku od 9:00 do 18:00.

+421 2 573 53 634

Malé a mini kuchyne

Je váš príbytok menší a na kuchyňu nemáte veľa miesta? Váš problém môže vyriešiť malá alebo mini kuchyňa. Vďaka malej šírke je kompaktná a zároveň ponúka to najdôležitejšie, čo potrebujete na varenie. Čo potrebujete mať na pamäti pri zriadení mini alebo malej kuchyne?

 

Zoznámte sa s mini kuchyňou

 

Čo znamená "Mini kuchyňa"?


Ako naznačuje názov, malá kuchyňa alebo kuchynský kút sú malou sestrou vstavaných kuchynských blokov. Má malú šírku, takže je ideálna pre malé miestnosti a priestory. Preto mini kuchyňa je ideálna vtedy, ak nemáte dostatok priestoru.

 

Najdôležitejšie fakty:

 

- Šírka obvykle medzi 100 a 120 cm, niekedy 160 cm

- Vybavenie: umývadlo + zodpovedajúca skrinka, varná doska + rúra + zodpovedajúca skrinka, malá chladnička

- Použitie: Jednoizbové a malé byty, kuchynky, prázdninové byty, hotelové izby, lode, kajuty, karavany, kemping, kancelárske alebo komerčné kuchyne

 

Výhodou malých kuchýň je, že máte k dispozícii základné vybavenie, ktoré potrebujete na varenie. Z tohto dôvodu sa tento typ odporúča pre chatky alebo firemné kuchyne, kde sa obvykle nevarí. 

 

Ako zostaviť mini kuchyňu

 

Pri plánovaní kuchyne okrem otázky dizajnu, tvaru a vybavenia vyvstáva otázka, ktoré kuchynské prvky sú skutočne potrebné. Najmä ak nevaríte často, vhodným riešením pre vás môže byť práve malá, poprípade mini kuchyňa. V závislosti od vašich osobných preferencií a priestorových podmienok si takúto kuchyňu môžete naplánovať individuálne.

 

A)   Mini kuchyňa

Varíte len málokedy? Pripravujete častejšie rýchle jedlá? Konzumujete hlavné jedlá mimo domova? Ak ste odpovedali kladne, je pre vás dostačujúce naplánovať si mini kuchyňu, vybavenú len niekoľkými skrinkami, sporákom a drezom. Môže to vyzerať nasledovne:

1) Drez + zodpovedajúca základná skrinka s úložným priestorom na čistý riad a separačný systém odpadu

2) Varná doska + rúra + zodpovedajúca skrinka

3) Chladnička + zodpovedajúca skrinka s úložným priestorom na príslušenstvo do kuchyne

 

Ako doplniť vybavenie v tejto kuchyni?


Existujú tri možnosti:

- Zakúpte si špeciálne krycie dosky, ktoré umiestníte na drez alebo varnú dosku, aby ste ich použili ako pracovnú plochu.

- Doplňte mini kuchyňu o ďalšiu skrinku s policami alebo výsuvmi, čo vám poskytne väčší úložný priestor.

- Vyberte si užšiu varnú dosku alebo užší drez. Vytvorí sa tým vľavo alebo vpravo priestor na skladovanie a ďalší pracovný povrch.

 

B)   Mini kuchyňa so závesnými skrinkami

Rozšírenie je možné aj prostredníctvom závesných skriniek, ktoré poskytujú predovšetkým väčší úložný priestor pre riad. Pre tento variant však musí byť dostatok priestoru na stenách. Závesné skrinky sú nevhodné pre kuchynský kút v apartmáne so šikmými stropmi, na lodi alebo v karavane.
Ak máte obmedzený priestor, vyberte skrinky s menšou hĺbkou.

Alternatívou k závesným skrinkám môže byť vysoká skrinka, ku ktorej potrebujete dostatočný priestor. Tento kuchynský nábytok vám ponúkne dostatok úložného priestoru a môžete doň umiestniť aj kuchynské spotrebiče, ako je rúra alebo mikrovlnná rúra. Ďalším riešením môzu byť polovične vysoké skrinky, ktoré na jednej strane vyzerajú menej kompaktné, no na druhej strane sú ideálne na inštaláciu umývačky riadu. Pre mini kuchyňu je zvyčajne dostačujúci menší model s menšou výškou alebo šírkou.

 

C)   Kuchynský blok

Ak varíte častejšie a radi na večeru pozvete priateľov alebo rodinu, budete potrebovať lepšie vybavenie. Jednoducho naplánujte ďalšie spodné skrinky a roztiahnite malú kuchyňu na kuchynský blok. Ten môžete vybaviť skrinkami, ktoré vyhovujú vašim potrebám. Môže ísť napríklad o spodnú alebo vysokú potravinársku skrinku, skrinku na spotrebiče s chladničkou alebo samostatnú vysokú skrinku. Posledný uvedený kuchynský nábytok je ideálny na dosiahnutie prechodu od varenia k jedeniu alebo bývaniu v jednoizbovom apartmáne, v dovolenkovom apartmáne alebo pri bývaní s otvoreným priestorom.

 

Dizajn mini kuchyne

 

Či už v vo vidieckom štýle, v štýle klasickej kuchyne v bielej alebo v modernej farbe - mini kuchyňu môžete navrhnúť v dizajne, ktorý sa vám páči. Ak chcete vidieť ako bude vyzerať mini kuchyňa v rôznych farbách a povrchoch, odporúčame použiť kuchynský plánovač s 3D prezentáciou.

 

Niekoľko tipov pre dizajn kuchyne:

  

- Farby ako tmavošedá, tmavomodrá alebo čierna, a iné nápadné farby urobia z menších a tmavších miestností ešte menšie a tmavšie. Rozhodnite sa preto radšej pre mini kuchyňu v svetlejších farbách s jednoduchými povrchmi.

- Ak chcete vytvoriť kontrast k svetlým farbám kuchynských skriniek, zvoľte pracovnú dosku v tmavších farbách.

- Pri apartmánoch, mezonetoch, menších bytoch a pod. sa rozhodnite radšej pre klasickú kuchyňu, pretože predstavuje dlhodobú a nadčasovú investíciu.

- Jednoduchý dizajn zvoľte pokiaľ chcete v budúcnosti kuchyňu rozšíriť. Klasické kuchynské farby ako biela, sivá alebo béžová sú vždy v ponuke sortimentu, takže si môžete neskôr dokúpiť ďalší kuchynský nábytok, ktorý bude pasovať k existujúcej kuchyni.

- Ak chcete vytvoriť kuchyňu, ktorá bude priťahovať zrak, alebo ju vizuálne odlíšiť od iných častí bytu, kuchynské skrinky vo výrazných farbách sú dobrou voľbou.

- Ak kuchynský nábytok zapadá do konceptu otvorenej miestnosti, prispôsobte ho štýlu interiéru. 

 

Výhody mini kuchyne v bodoch:

 

+ potrebuje málo miesta

+ nie je finančne nákladná

+ je vybavená najdôležitejšími spotrebičmi na varenie

+ nenáročná na údržbu

+ rozšíriteľná podľa individuálnych požiadaviek 

 

Jednoduchá a funkčná: malá kuchyňa

 

Pre malé kuchyne platí, že vďaka funkčnému nábytku získate dostatočný pracovný priestor a úložný priestor. Máme pre vás tipy, ako najlepšie umiestniť malú kuchyňu, na čo treba prihliadať a aké farby sú vhodné.

  

Tipy na umiestnenie malej kuchyne
 

Prvým krokom je nájsť správny tvar budúcej kuchyne. Kuchynský kút alebo rohová kuchyňa je dobrou voľbou ak nemáte k dispozícii veľkú šírku. Ak máte obdĺžnikovú miestnosť, zvoľte rohovú kuchyňu alebo úzky variant. Pretože jedálenský stôl sa do tohto priestoru integruje ťažko, riešením tohto problému môže byť úzky pult. Môžete to urobiť napríklad tak, že pred okno namontujete kúsok pracovnej dosky. K výslednému mini stolu môžete pridať barové stoličky bez toho, aby ste stratili veľa miesta. Navyše takýto stôl môže slúžiť aj ako prídavný pracovný priestor.


Výhody:

+ Máte dostatok pracovného a úložného priestoru

+ Stále máte voľnosť pohybu


Ak máte malú štvorcovú miestnosť, môžete zvoliť tvar U, ktorý sa rozkladá na troch zo štyroch strán. Pôdorys miestnosti musí byť dostatočne veľký, aby ste mali dostatočný priestor na voľný pohyb. Priestor získate tak, že jednu stranu naplánujete kratšiu, alebo zvolíte nižšie skrinky.


Výhody:

+ Dostatok úložného priestoru.

+ Môžete prispôsobiť všetky tri strany kuchyne v tvare U podľa vlastných možností.


Ak vytvárate malú kuchyňu v tvare U, mali by ste sa uistiť, že skrinky nie sú príliš veľké. V opačnom prípade sa môžete cítiť obmedzene. 
 

Pokiaľ máte malý kuchynský priestor alebo bývate v jednoizbovom byte, kuchynský blok alebo kút môže byť pre vás tou správnou voľbou. Vzhľadom na kompaktnú šírku môže byť dobre umiestnený aj v menšom priestore. Tieto kuchyne sú vybavené všetkým potrebným na prípravu, varenie a umývanie.


Výhody:

+ Všetko potrebné máte k dispozícii

+ Závesné skrinky umožňujú ďalší úložný priestor.

 

Ak zvolíte dizajn v otvorenom priestore, môžete realizovať malú kuchyňu s ostrovčekom. Kuchynský blok môžete umiestniť relatívne voľne, a použiť ho ako rozdeľovač miestností. Vizuálne oddelíte priestor na varenie od obytnej plochy. Ostrovček môže slúžiť ako stôl alebo bar. Je dôležité, aby ostrovček na varenie nebol príliš veľký. Mal by pozostávať iba z dvoch, maximálne troch kuchynských skriniek.


Výhody:

+ Malú kuchyňu môžete rozšíriť o ďalšie pracovné miesto a úložný priestor.

+ Ostrovček na varenie môže mať variabilné využitie, napríklad ako pracovná plocha, alebo ako bar, či stôl. 

 

Ďalšie tipy pre úložné priestory a prácu v kuchyni:
 

• Umiestnite do kuchyne servírovací vozík, je veľmi praktický. Slúži ako miesto na skladovanie ovocia, zeleniny alebo kuchynského riadu. Vozík je mobilný, takže ho môžete presúvať do rôznych miestností. 


• Police sú ideálne pre funkčné vybavenie malej kuchyne. Vytvárajú dostatok úložného priestoru. Je avšak dôležité udržiavať poriadok, pretože kuchyňa môže potom vyzerať chaoticky a opticky menšia. Rozhodnite sa preto radšej pre uzavretý nábytok alebo skryte otvorené police, napríklad pomocou závesu. 


• Keď je miestnosť úzka, výklenky v kuchyni sa zdajú byť prekážkou. Uľahčujú však prístup k predmetom, ktoré sú v zadnej časti kuchynskej skrine. 


• Kuchynská linka v tvare písmena L sa môže bez problémov pripojiť k jedálenskému stolu. Ušetríte miesto a umožňuje vám mať jedálenský kút v malom priestore.

 

Inšpirácie:

Farby 

Biele skrinky + tmavá pracovná doska

Biele skrinky + drevená pracovná doska

Biele skrinky + tmavá pracovná doska + farebné prvky ako napr. červená, modrá etc.

Sivé skrinky + pracovná plocha vo vzhľade betónu

Farby stien

Neutrálna ako biela, sivá alebo piesková

Svetlé odtiene piesku, béžovej a svetlohnedej

Biela, šedá, svetlá hnedá, pastelové odtiene, svetlomodrá, zelená, žltá alebo ružová

Štýl

Čistý - moderný

Prírodný - vidiecký 

Trendový - moderný

 

Industriálny 

Vintage 

Shabby Chic

Ďalšie nápady pre dizajn malej kuchyne:

Ak vytvoríte malú kuchyňu s množstvom bielej farby, môže sa po čase stať sterilnou. Je vhodné pridať do bielej aj farebné prvky. Môžete zvoliť napríklad tieto možnosti:

Farebné skrinky a nástenné skrinky

Steny s intenzívnou farbou alebo nápadné tapety

Podlahová krytina z prírodných materiálov, napríklad drevo

Príslušenstvo ako kuchynské utierky, držiaky na hrnce, kuchynské náradie, alebo dekorácie v jasných farbách

 

Ak chcete pohodlne vybaviť malú kuchyňu, odporúčajú sa rôzne textílie. Závesy z jemných, priesvitných materiálov, alebo vankúše na stoličkách, lavicu a malé koberce vytvoria pohodovú atmosféru.

 

 

Objavte malé a mini kuchyne