Kuchyne
Kuchyne

Poradenstvo zdarma

Naši profesionáli vám ochotne poradia pri plánovaní kuchyne..

Dohodnúť termín

Napíšte nám!

Tešíme sa na vaše otázky, požiadavky alebo návrhy.
Odošlite ich na: [email protected]

Poslať správu

Máte ešte otázky??

Stačí nám zavolať: +421 2 573 53 634
Sme tu pre vás od pondelka do piatku od 9:00 do 18:00.

+421 2 573 53 634

Kuchyňa s obývačkou

Vďaka otvorenému dizajnu, ktorý umocňuje pocit slobody je táto kuchyňa vhodná pre každého, kto má pri varení rád spoločnosť. Veľkorysosť priestorov ponúka rôzne možnosti dizajnu a funkcií. 

Ako naplánovať kuchyňu s obývacou izbou

 

Čo je kuchyňa spojená s obývačkou?

 

Tento kuchynský variant predstavuje veľkú miestnosť, v ktorej je okrem priestoru na varenie aj jedáleň. V minulosti bola kuchyňa ústredným miestom v domácnosti, pretože najmä v chudobných rodinách bola jediná vyhrievaná. Vďaka kachliam tu bolo vždy teplo a celá rodina sa tu schádzala nielen počas chladných dní. Z dôvodu vykurovania sa z kuchyne stal priestor s viacerými funkciami. V posledných rokoch zažíva tento typ skutočné oživenie. Obytné kuchyne sú opäť moderným a dôležitým miestom pre celú rodinu. Vzhľadom na rastúcu popularitu otvoreného priestoru je prechod medzi varením, stravovaním a životom čoraz plynulejší. Zatiaľ čo rodičia v kuchyni pripravujú jedlo, môžu dohliadať na deti, ktoré sa hrajú alebo si robia úlohy v obývacej izbe.

 

 

Výhody otvorenej kuchyne:

 

+ Spoločná príprava jedla s rodinou alebo priateľmi

+ Spoločné trávenie času 

+ Možnosť usporiadania kuchynských večierkov

 

Ako naplánovať otvorenú kuchyňu

 

Základ pre plánovanie tejto kuchyne tvorí:

1. Váš osobný vkus

2. Priestorové podmienky 

 

Kuchynský priestor je štandardizovaný v rôznych typoch bývania (dom, byt atď.). Veľkosť miestnosti od 10 do 15 m² a obdĺžnikový pôdorys môžu obmedziť možnosti plánovania otvorenej kuchyne. Realizovať kuchyňu s obývacou izbou je oveľa jednoduchšie,pokiaľ ide o rozlahlejšiu miestnosť. 

Tip: Na obývaciu izbu, stravovanie a varenie je obvykle vhodných minimálne 40 m². Celková veľkosť jednotlivých oblastí závisí od individuálneho životného štýlu. Ak chcete v kuchyni tráviť veľa času, mala by mať väčšie rozmery ako obývacia izba. Ak máte väčšiu rodinu alebo chcete pozvať viac hostí, mali by ste zvážiť dostatočnú veľkosť jedálne. 

 

Tipy a nápady

 

- Ako by mal vyzerať dizajn?

Ak má byť prechod z kuchyne do jedálne a obytnej plochy plynulý, mali by ste prispôsobiť dizajn kuchyne ostatnému nábytku. Hlavne čo sa týka farieb a štýlu vybavenia. Kuchyňa vo vidieckom štýle podčiarkuje príjemnú atmosféru vďaka prírodným materiálom ako sú drevo, kameň a bavlnené doplnky. Na druhej strane, ak chcete moderný a odmeraný štýl, kuchyňa v bielej farbe so skrinkami vo vysokom lesku a minimalistickou pracovnou doskou je dobrou voľbou.

Kvôli otvorenému priestoru obývačky je kuchyňa stále viditeľná, preto by ste mali klásť veľký dôraz na dizajn. Trendové a extravagantné farby sú tiež dobrou voľbou, pretože kuchyne sa vďaka nim stanú atraktívnymi. 

 

Ktoré prvky sú dôležité?

Vysoká skriňa je nevyhnutnosťou, pretože vytvára prepojenie s obytným priestorom v štýle klasickej obývačky. V kuchynských skriniach môžu byť ukryté spotrebiče ako mikrovlnná rúra alebo kuchynský robot. Umývačka riadu a chladnička by mala byť integrovaná spolu s ostatnými zabudovanými spotrebičmi. To všetko vytvára jasné línie a navodzuje dojem čistoty.

 

Aké formy kuchyne sú vhodné?

 

L, U alebo G, ako aj kuchyňa s ostrovčekom na varenie. Vzhľadom na otvorený priestor máte vo svojom výbere voľnosť a môžete ho vybrať podľa vašich osobných preferencií.

Extra tip: Polovičný ostrovček je možný v tvaroch L, U a G. Voľne stojace ostrovčeky ponúkajú dostatok voľnosti pohybu a zvyšujú pocit priestoru, pretože môžete variť s výhľadom na jedáleň a obývaciu izbu. Dosiahnete tak bezproblémový prechod. 

 

Čo by ste mali zvážiť pri elektrických spotrebičoch?

Samostatná doska na varenie a rúra umožňujú navzájom nezávislé umiestnenie a inštaláciu rúry do vysokej skrine. To je možné aj v prípade digestoru, mikrovlnnej rúry alebo kávovaru.

Výhoda: Práca v kuchyni je uvoľnenejšia a môžete pracovať ergonomicky. Kuchyňa bude pôsobiť moderným dojmom.

Venujte pozornosť kvalitnému odsávaču pár, pretože zabraňuje, aby sa zápachy v kuchyni rozširovali v miestnosti. Odporúčame vám menej hlučné modely, aby iných členov domácnosti nerušili pri sledovaní televízie, čítaní alebo počúvaní hudby.


Je pre vás otvorená kuchyňa vhodná voľba?

 

ÁNO:

+ Ak máte radi všetko na dohľad a nechcete variť v samostatnej miestnosti.

+ Je pre vás dôležitá rozloha miestnosti.

+ Rádi sa rozprávate so svojimi hosťami pri príprave jedla.

 

NIE: 

- Poriadok je pre vás mimoriadne dôležitý. 

- Citlivo reagujete na rušivé vône? 

- Práca a pôžitok sa u vás nesmie miešať. Považujete za vhodné rozdeliť oblasti varenia a stolovania.

 

Objavte kuchyne s obývacou izbou