Kuchyne
Kuchyne

Poradenstvo zdarma

Naši profesionáli vám ochotne poradia pri plánovaní kuchyne..

Dohodnúť termín

Napíšte nám!

Tešíme sa na vaše otázky, požiadavky alebo návrhy.
Odošlite ich na: [email protected]

Poslať správu

Máte ešte otázky??

Stačí nám zavolať: +421 2 573 53 634
Sme tu pre vás od pondelka do piatku od 9:00 do 18:00.

+421 2 573 53 634

Kuchyne s ostrovčekmi

Veľa ľudí sníva o kuchynskom ostrovčeku. Kuchyňa s ostrovčekom na varenie je moderná a ponúka veľa kreatívnej slobody. Čo potrebujete vedieť, ak chcete realizovať takúto kuchyňu?

 

 

Vysnívaná kuchyňa s dostatkom priestoru a flexibilného využitia: kuchynský ostrovček 

 

Čo znamená "kuchynský ostrovček"?

 

Ostrovček na varenie je kuchynský blok, ktorý tvorí dva rady skríň zvyčajne umiestnených proti sebe. Vrch je tvorený pracovnou doskou, ktorá buď končí na spodnej strane skriniek, alebo cez ňu v ľubovoľnej dĺžke prečnieva.

 

Kuchynský ostrovček = spodné skrinky + pracovná doska

 

Kuchynský ostrovček stojí voľne v miestnosti, čiže je prístupný zo všetkých strán a môže byť používaný ako pracovisko alebo úložný priestor. Skrinky sú prístupné z dvoch dlhých strán. Pozdĺž kratšej strany je možné umiestniť ďaľšie skrinky a budete mať tak k dispozícii kuchynský nábytok na odkladanie kuchynského riadu, prísad a pod.

 

Výhody:

+ Variabilita dizajnu

+ Kombinovateľné s viacerými tvarmi kuchyne

+ Dostupné z najmenej troch strán naraz

+ Otvorené priestranstvo: výhľad do miestnosti

+ Multifunkčnosť: príprava, varenie, podávanie, umývanie riadu, stravovanie atď.

+ Otvorená kuchyňa: ostrovček na varenie slúži ako optické oddelenie oblasti varenia od stravovacej časti alebo bývania

+ Variť môže viacero osôb naraz

 

Koľko miesta potrebuje kuchyňa s ostrovčekom?

 

Kuchyňa s ostrovčekom je realizovateľná až od 15 m². Je dôležité, aby ste na prechádzanie okolo kuchynského ostrovčeka mali dostatok priestoru. Voľnosť pohybu je individuálna, ale zvyčajne sa začína na 1,50 m. Ak nie je vo vašej domácnosti pre kuchyňu s ostrovčekom dostatočne veľký priestor, alternatívou môže byť polovičná kuchyňa s ostrovčekom. Ostrovček umiestnite priamo ku stene pozdĺž jednej z dvoch krátkych strán.

 

Ďalšie tipy:

  • - Všeobecne platí, že kuchyňa s ostrovčekom na varenie v štvorcovom usporiadaní sa realizuje ľahšie. V obdĺžnikovej miestnosti je vo väčšine prípadov možný len úzky obdĺžnikový kuchynský blok.
    - Je tiež dôležité, aby boli pripojenia na vodu a elektrinu na správnom mieste. Preto by ste mali plánovať svoju kuchyňu s ostrovčekom v dostatočnom predstihu.

 

Nápady na plánovanie kuchyne s ostrovčekom na varenie

 

Pri plánovaní kuchynského ostrovčeka môžete byť veľmi kreatívny, pretože vyzerá dobre vo všetkých štýloch kuchyne. Od vidieckeho, cez klasiku, až po moderný štýl. Môže byť umiestnený voľne a kombinovaný s inými kuchynskými prvkami. Čo sa týka neskoršieho využitia, ste taktiež veľmi flexibilní.

  

1) kuchyňa v tvare L s ostrovčekom: Tento kuchynský variant je veľmi častý a nachádza sa v mnohých domácnostiach. Je funkčný a vyžaduje len málo miesta. Ak roh kuchyne neumiestnite ako obvykle, ale len s jednou stranou proti stene, dostanete automaticky polostrovček.

+ priestorovo úsporné riešenie ostrovčeka

- ponúka menej priestoru ako voľne stojaci ostroček na varenie

 

2) Kuchynský blok s ostrovčekom: v podstate ide o opak prvého variantu. Namiesto integrovanej kuchynskej jednotky sa kombinujú dve linky, z ktorých jedna je realizovaná ako ostrovček a umiestnená uprostred miestnosti.

+ flexibilita pri umiestňovaní linky a ostrovčeka

- vyžaduje viac priestoru

 

3) Kuchyňa s ostrovčekom a pultom: Táto možnosť je tiež možná s prvými dvoma variantmi. Je charakterizovaná tým, že kuchynský ostrovček je rozšírený o druhú, zvyčajne vyššiu pracovnú plochu - pult. Môžete ju použiť ako bar, stolík na raňajky, na servírovanie alebo ako Mise-en-place.

+ flexibilné možnosti používania

- v malých a obdĺžnikových miestnostiach zvyčajne nerealizovateľné

 

4) Kuchyňa s ostrovčekom a stolom: V prípade tohto variantu ide o rozšírenie. Dĺžka alebo hĺbka pracovnej dosky presahuje dostatočne ďaleko za kuchynský nábytok, aby ste si mohli pokojne sadnúť a používať ju ako stôl.

+ všestranné použitie

- väčšie požiadavky na priestor

 

5) Kuchynský ostrovček s lavicou: Na jednej z dvoch krátkych strán kuchynského bloku sa nachádzajú ďalšie skrinky, ktoré sú o polovicu nižšie ako ostatné. Robustná doska na ich vrchu vytvára okolo kuchynského ostrovčeka lavicu.

+ extravagantné a praktické sedenie

- náklady na miesto a úložný priestor

 

6) Kuchyňa s ostrovčekom: Jedná sa o kuchynskú linku, v ktorej sa všetok kuchynský nábytok a elektrické spotrebiče, ktoré potrebujete, skombinujú v ostrovčeku na varenie. Ak chcete, môžete tento variant kombinovať s vysokou skrinkou. Môže slúžiť ako úložný priestor pre spotrebný materiál a môžete tu umiestniť rúru, v prípade potreby aj ďalšie vybavenie.

+ moderný, netypický vzhľad

- bez ďalšej vysokej skrinky alebo komory, spravidla málo úložného priestoru

   

Využitie ostrovčeka na varenie?

 

Vyššie uvedené varianty ukazujú, že kuchyňa s ostrovčekom má všestranné využitie:

□      Ako plocha na varenie
Doska a umývadlo vám umožnia pripraviť jedlo na kuchynskom ostrovčeku. Rúru môžete umiestniť buď klasicky pod varnú dosku alebo do vysokej skrine. To umožňuje ergonomickú prácu, najmä ak je skriňa v takej polohe, že na to, aby ste do rúry vložili pripravené jedlo, sa stačí iba otočiť.

□      Ako plocha na prípravu jedla
Ostrovček ponúka dostatok priestoru na čistenie a krájanie zeleniny, na prípravu mäsa a ďalších surovín. Môžete ho používať čisto ako pracovnú plochu. Je však praktické, ak máte na ostrovčeku umiestný aj drez a varnú dosku. Odporúčame do priestoru kuchynského ostrovčeka integrovať aj umývačku riadu a odpadkové koše.

□      Ako priestor na servírovanie
Najmä ak máte veľkú rodinu alebo varíte pre viac hostí, kuchynský ostrovček je ideálnym miestom na servírovanie. Kuchynský blok slúži ako vizuálne oddelenie od jedálne. 

 

Pre koho alebo čo je toto ideálna forma kuchyne?

 

+ Pre veľké rodiny, pretože poskytuje dostatočnú slobodu pohybu, aj keď sú všetci členovia rodiny v kuchyni.

+ Pre priestranné miestnosti, pretože kuchyne s ostrovčekmi ponúkajú veľa voľnosti v dizajne a vizuálne vypĺňajú veľké plochy. 

+ Pre vášnivých kuchárov, pretože majú dostatok priestoru na prípravu a servírovanie jedál.

+ Pre fanúšikov moderného dizajnu, pretože kuchynský blok s jednoduchou formou zodpovedá súčasnému minimalizmu. Kuchynský ostrovček v bielej farbe vyzerá moderne.

+ Ak potrebujete voľné priestranstvo. Máte neobmedzený výhľad na izbu a nemusíte sa pozerať na stenu ako pri varení v klasickej kuchyni.

+ Pre otvorené priestory, pretože otvorenosť je podčiarknutá kuchynským blokom umiestneným v strede miestnosti. Môže slúžiť ako spojovací prvok medzi obývacou izbou, jedálňou a kuchyňou.